Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu (GBŞT)

TARİHÇE

İstanbul Şehir Tiyatrosu ‘’Darülbedayi’’ kurucularından ünlü aktör Raşit Rıza anılarında ilk Şehir Tiyatrosu’nun Giresun’da kurulduğunu ve eşi Suzan Hanım’la birlikte burada sahneye çıktığını aktarmaktadır.

Giresun’da tiyatro,İkinci Meşrutiyet’i izleyen günlerde Giresun Redif Taburu subaylarından Yzb. İbrahim bey’in girişimleriyle kurulmuş ve ilk kez Namık Kemal’in ‘’ Vatan yahut Silistre ‘’ adlı oyunu sahneye konmuştur.Bu oyunda Arslan Bey rolünü Yzb.İbrahim Bey, udi ve hanende rolünü eşi Madam Agavni oynamıştır.

Giresun’da tiyatronun kurulması ve gelişmesi ‘’Giresun Milli İntibah Kulübü ‘’ nün statüsünde gerçekleşmiş,karşıt düşünce ve engellemelere aşabilmek için satüsünü değiştirerek şirketleşmiş ve ‘’ Giresun Milli İntibah Şirketi ‘’ adını almıştır.

İstanbul Şehir Tiyatrosu kurucularından Raşit Rıza,eşi Suzan Hanım ve Bursalı tiyatro yönetmeni Halim Efendi’nin de yer aldığı Giresun’daki tiyatro çalışmaları Birinci Dünya Savaşı’na kadar kesintisiz sürmüş ve bu süre içinde İntibah,Sultan Osman Gazi,Gezer Tarık,Eşber,Othello,Hamlet gibi yerli yabancı sayısız eser sahneye konmuştur..

Birinci Dünya Savaşı ile geçici olarak kesintiye uğrayan tiyatro çalışmaları,savaş sonunda yeniden canlanmış ; bu canlanmada Bilgi Yurdu, Giresunspor ve Hilalspor’un önemli rolleri olmuştur. Özellikle Bilgi Yurdu’nun yöneticiliğini yapan şair Can Akengin’in Giresun’da tiyatronun yeniden canlandırılmasında yoğun çalışmaları olmuştur.

Giresun’daki tiyatro çalışmalarının üçüncü dönemi Giresun Halkevi’ nin kurulması ile başlamıştır. Halkevi bünyesinde uzun yıllar başarılı bir biçimde sürdürülen tiyatro çalışmaları, Halkevleri etkinliklerinin Türkiye genelinde hız kaybetmesiyle birlikte yeniden bir gerileme dönemine girmiştir..

Giresun’da tiyatro GİLT ‘ in ( Giresun İl Tiyatrosu ) kurulmasıyla 1970 ‘ li yıllarda canlanır gibi olmuş, ancak salonsuzluk ve diğer nedenlerle bu çok uzun sürmemiştir. GİLT 1972 yılında kapanmıştır.

Giresun’da tiyatronun yeniden canlanma ve yükseliş dönemi 1988 yılında Belediye Şehir Tiyatrosu’nun kurulmasıyla başlar. Necati Cumalı’nın ‘’ Derya Gülü ‘’ adlı eseriyle başlayan yeni dönem her yıl iki – üç eserin sahneye konulmasıyla devam etmektedir.

Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu 1992 yılında şu anda içinde bulunduğu kendi bina ve sahnesine kavuşmuştur.

1991 yılında kurulan GİST ( Giresun Sanat Tiyatrosu ) kuruluşundan itibaren Giresun’un amatör tiyatro dünyasına kısıtlı olanaklarla katkıda bulunmuş ve çeşitli nedenlerle daha sonra perdelerini kapatmıştır.

1994 yılında kurulan Deniz Dağcılık Spor Kulübü aynı yıl içinde Deniz Dağcılık Sahnesi adıyla başladıkları tiyatro çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

5 Aralık 1994 tarihinde Belediye Konservatuarı’nın açılmasıyla tiyatro çalışmaları Konservatuar bünyesinde yürütülmeye başlanmıştır...

 

 


 

FESTİVAL

ULUSLARARASI GİRESUN AKSU FESTİVALİ bünyesinde gerçekleştirilen Üniversiteler ile Kamu Kurumlarına ait Tiyatro toplulukları ve yerleşik Tiyatrolararası karşılıklı kültürel işbirliğini ve bilgi alışverişini sağlamak amacına yönelik düzenlediğimiz GİRESUN BELEDİYESİ TİYATRO GÜNLERİ her yıl 01-16 Mayıs tarihleri arasında yapılmaktadır.

Giresun Aksu festivali kapsamında yapılan Tiyatro Günleri Ayrıca Karadeniz Bölgesi’nde yapılan ilik Tiyatro festivali olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık on beş gün süren festival Tiyatro sever Giresunlular tarafından ilgiyle izlenmektedir.

 

 

Seçilen Kategoriye Ait Sayfalar
Dark Yeşilgiresun Belediyespor
Dark Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu (GBŞT)
Dark Mayıs Yedisi'nin Tarihçesi
Dark Bir horon oynar gibi
Dark Giresun Belediyesi Proje Ofisi
Dark Karadeniz Turizm Ağı
Dark Başkan Amca
Dark Giresun Belediye Konservatuarı
 

GİRESUN BELEDİYESİ
İletişim Tel: 444 4 028  //  E-posta : basin@giresun.bel.tr   2012 © Giresun Belediyesi. Bütün Hakları Saklıdır.