Mayıs Yedisi'nin Tarihçesi

Giresunda her yıl Mayıs ayının 20 sinde Mayıs Yedisi kutlanmaktadır. Rumi takvime göre bu tarih mayıs ayının yedisine denk gelmektedir. Bu yüzden bu isimle anılmaktadır. 4 bin yıllık geçmişin mirası olan bu festivalin temelinde Hitit Tanrıçası Kybele ile Anadolu mitoloji tanrılarından Priados adına düzenlenen bahar, bereket ve soyun devamı törenleri yer almaktadır. Her yıl 20 ile 23 Mayıs arasında düzenlenen Festival çerçevesinde halı saha, briç, satranç, bilardo, basketbol, bisiklet turnuvaları ; resim, fotoğraf ve el sanatları sergileri olmak üzere sportif, kültürel ve sosyal etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Mayıs Yedisi’nde yapılan törenler üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar sacayaktan geçme, dere taşlama ve adanın etrafını dolaşma geleneğidir.

1- Sacayaktan Geçme Geleneği:

Soyun sürdürülmesi kültürüne dayanan bu gelenekte, çocuğu olmayanlar ana rahmin, soyun sürdürülmesinin simgesi durumunda olan sacayakları üç kez geçerek dilekte bulunurlar. Sacayak aynı zamanda bereket simgelediği için sayacak tan geçen kişinin bereketli bir yıl geçireceği inancı vardır.

2- Dere Taşlama Geleneği:

Aksu Deresi’nin denize döküldüğü yerde, “derdim belam denize” diyerek yedi çift bir tek taşı suya atarlar. Yedi, kutsal bir ramdır; tek taş ise dileğin yerini bulması için atılan sonuncu taştır. İnsanlar doğanın canlanmasıyla ve suyun belayı, kötülükleri alıp götüreceği inancıyla dileklerini tutup dereyi taşlarlar. Bunu özellikle kadınlar, kızlar kendilerine uğur getirmesi amacıyla da yaparlar. Dere taşlamadan sonra törene katılanlar, suya girip başlarından aşağı maşrapayla ırmak suyunu dökerler. Bu uygulamada da suyun insanda bulunan kötülükleri, hastalıkları, uğursuzlukları alıp götüreceği inancı vardır.

3- Adanın Etrafını Dolaşma Geleneği:

İnsanlar dere kenarında toplanıp motorlarla, kayıklarla denize açılarak adanın etrafını dolaşıp sacayaktaki daireye benzer bir daire çizerek bindikleri noktaya tekrar dönerler. Ada turu Hamza Taşı önünde başlar ve yine aynı taşın önünde son bulur. Bu törenin amacı da, yine sacayakta ve dere taşlama geleneğinde olduğu gibi soyun sürdürülmesi ve belaların denize atılmasıdır. Döllenmenin bu mevsimde başlaması ve toprağın bereketlenmesi inancı, adanın etrafında tur atılmasıyla daha somut bir hale gelir.

Festivalimize önceki yıllarda Polonya,Litvanya, Macaristan, Avusturya, Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Romanya, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan,Ukrayna, Rusya, Moldova ve Bulgaristan halk oyun ekipleri katılmış ve gösteriler sergilemişlerdir.

Seçilen Kategoriye Ait Sayfalar
Dark Yeşilgiresun Belediyespor
Dark Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu (GBŞT)
Dark Mayıs Yedisi'nin Tarihçesi
Dark Bir horon oynar gibi
Dark Giresun Belediyesi Proje Ofisi
Dark Karadeniz Turizm Ağı
Dark Başkan Amca
Dark Giresun Belediye Konservatuarı
 

GİRESUN BELEDİYESİ
İletişim Tel: 444 4 028  //  E-posta : basin@giresun.bel.tr   2012 © Giresun Belediyesi. Bütün Hakları Saklıdır.