AKSU, SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN 2013 YILI FAALİYETLERİNİ ANLATTI
Haber Tarihi: 27.01.2014   Okunma Sayısı: 1887

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde bir çok yeniliğe imza atarak, daha kapsamlı bir hale getirilen müdürlüğün 2013 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Aksu, faaliyetleri şu başlıklar halinde aktardı:

“POLİKLİNİK HİZMETLERİ”
Müdürlüğe başvuran tüm vatandaşlara ücretsiz tedavi, pansuman, enjeksiyon ve tansiyon hizmeti verildiğini belirten Aksu, "2013 yılında 1882 hastamızın muayeneleri ve gereken hastaların hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına sevkleri yapıldı. 367 kişiye enjeksiyon, 78 kişiye pansuman, 90 kişiye serum takılması, 535 kişiye tansiyon takipleri ve 22 kişinin ateş ölçümleri hemşirelerimiz ve sağlık memurlarımız tarafından özenle gerçekleştirildi." dedi.

“İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMETLERİ”
Belediye bünyesinde çalışan işçi ve şirket personeline sağlık gözetimi, koruyucu hekimlik hizmetleri, sağlığın geliştirilmesi, ilk yardım, acil tedavi ve periyodik muayene takipleri verildiğini dile getiren Aksu, 2013 yılında Belediyede çalışan 50 işçinin işyeri hekimi tarafından muayenelerinin yapıldığını kaydetti.

“ÜCRETSİZ MUAYENE VE İLAÇ DAĞITIM HİZMETLERİ”
Giresun Belediyesi sınırları içinde ve dışında faaliyet gösteren ilaç firmalarından hibe olarak alınan ilaçların fakir hastalara ve sosyal güvencesi olmayanlara muayene neticesi dağıtımı yapıldığını da ifade eden Aksu, 2013 yılında Sosyal Güvencesi Olmayan vatandaşlara tedavileri için 1226 kutu ilaç dağıtıldığını söyledi.

“GEZİCİ SAĞLIK MERKEZİ HİZMETLERİ”
Aksu Giresun Belediyesi Proje Ofisi tarafından hazırlanan Ar-Ge Çalışması sonucu Japonya Büyük Elçiliği Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında sunmuş oldukları Sağlık Projesinin kabul görerek proje sonucunda belediyenin de katkılarıyla halka hizmet vermek üzere Gezici Sağlık Otobüsü kazandırdıklarını kaydederek, "Gezici Sağlık Otobüsü ile sağlık hizmetlerini halkımızın ayağına götürüyoruz. Büyük bir özveri ile çalışan personellerimiz belirli günlerde mahalleleri ziyaret ederek vatandaşlarımızın genel sağlık kontrolünü yapıyor. Otobüsümüzde genel muayenenin yanı sıra rutin biyokimya testleri (glukoz, üre, kreatin, ürik asit, ast, alt, total kolesterol, trigliserit, demir, albumin, amilaz, alkalen fosfataz), tam idrar tetkiki, tam kan sayımı ve kan grubu tayini yapılmaktadır. Kurum doktorumuz ve sağlık ekibimiz yaşlı ve evde yatan hastaları evlerine gidip muayenelerini ve gerekli tetkikleri yaparak tedavilerinde yardımcı oluyor. Ayrıca halkı hastalıklar konusunda bilgilendirip, koruyucu sağlık hizmeti de veriyorlar." dedi.

“SU SANİTASYON HİZMETLERİ”
Aksu Su sanitasyon hizmetleri ile ilgili şunları söyledi, "Müdürlüğümüz su sanitasyonu görevlileri tarafından şehir içme ve kullanma suyunun teknik ve hijyenik şartlara uygunluğu ile suların kalite standartlarının sağlanması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. 2013 yılında su sanitasyonu kapsamında 718 adet klor ölçümü yapıldı. Ayrıca İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne 45 adet kimyasal ve mikrobiyolojik kontrol izlemesi, Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğüne 2 adet kimyasal ve mikrobiyolojik denetim izlemesi yapıldı.

“DEFİN VE CENAZE HİZMETLERİ”
Başkan Aksu, Ölüm istatistiklerinin eksiksiz hızlı ve daha kaliteli şekilde derlenmesi için ülkemizde ölen kişilere ait bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını sağlayacak "ölüm bildirim sitemi" (ÖBS) yazlım programı geliştirildiğini belirtti: 
01.01.2013 tarihinden itibaren ülke genelinde kullanılmaya başlandığını belirten Aksu, "Bu doğrultuda Giresun Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğümüzce bu sistem kullanılmaktadır. Bu genelge doğrultusunda belediyemiz 01.01.2013 tarihinde Alo 188 cenaze hattı ve Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde bir doktor bir sağlık personeli ve bir memurdan oluşan defin ruhsat ekibi oluşturmuştur. Bu ekibe bir araç, bir dizüstü bilgisayar, bir yazıcı ve bir internet bağlantısı için mobil modem verilmiştir. Ekip tarafından ölen kişinin nüfus hürriyet cüzdanı İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere teslim alınır." diye konuştu.

“ATIKSU DESARJ İZİN HİZMETLERİ”
"Belediyemiz kanalizasyon şebekesinden faydalanmakta olan ve yeni bağlanacak endüstriyel nitelikli atık su üreten işyerleri, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nin 44. Maddesine istinaden, kanalizasyona verdikleri atık suyun kalitesini esas alan “Bağlantı Kalite Kontrol İzin Belgesi” almaları gerekmektedir." diyen Aksu 2013 yılında 29 işletmeye "Bağlantı Kalite Kontrol İzin Belgesi" verildiğini söyledi.

“SU LABORATUVARI HİZMETLERİ”
Su laboratuarı hakkında da bilgiler aktaran Aksu "Müdürlüğümüz şehir içme ve kullanma suyunun teknik ve hijyenik şartlara uygunluğu ile suların kalite standartlarının sağlanması için gerekli analizler yapılmaktadır. 2013 yılında Müdürlüğümüz su kimyasal laboratuarında 12 adet su kimyasal analizi yapılmıştır." diye konuştu.

“TIBBİ LABORATUAR HİZMETLERİ”
Aksu tıbbi laboratuar hizmetleri ile ilgili de şunları kaydetti. "Müdürlüğümüz tıbbi laboratuarında sağlık merkezimize gelen hastaların doktorumuz isteği doğrultusunda rutin biyokimya testleri (glukoz, üre, kreatin, ürik asit, ast, alt, ggt, ck, ck-mb, hdl kolesterol, ldl kolesterol, total kolesterol, trigliserit, demir, hbA1c, albumin, amilaz, alkalen fosfataz) yapılmaktadır. Bununla birlikte tam idrar tetkiki , tam kan sayımı ve kan grubu tayini yapılmaktadır. 2013 yılında toplam 1065 kişiye rutin biyokimya testleri, 1025 kişiye tam kan sayımı , 803 kişiye tam idrar tetkiki, 455 kişiye kan grubu tayini yapılmıştır."

“BİTKİSEL ATIK YAĞ HİZMETLERİ”
Aksu son olarak Bitkisel Atık Yağ hizmetlerinden bahsetti. Aksu, "Atık yağların üretiminden bertarafına kadar, çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesinin, su ve toprak kirliliğinin önlenmesi amacıyla Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği doğrultusunda belediyemiz sınırları içinde Kızartmalık Bitkisel Atık Yağ üreten işletmelerden bitkisel atık yağların ayrı biriktirilmesi ve toplayıcı çevre lisanslı firmalara teslim edilmek üzere sözleşme yapmalarının sağlanması için işyeri, kurum ve kuruluşlar gezilerek gerekli denetimler yapılmakta ve bilgilendirilmektedir. Ayrıca konutlardan kızartmalık bitkisel atık yağların toplanması konusunda T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisanslı Bitkisel atık yağ geri kazanım firması Kolza Biodizel ve Petrol Ürünleri San. ve Tic. AŞ. İle belediyemiz protokol yapmıştır ve halkı bilinçlendirme çalışmalarına başlanmıştır. 2013 yılında 98 işyeri, kurum ve kuruluşların toplayıcı çevre lisanslı firmalarla protokol yapmaları sağlanmıştır." dedi.

 

Diğer Haberler
DİJİTAL KANALLARI EN İYİ KULLANAN BAŞKANLAR
Tarih: 7.2.2016  Okunma Sayısı: 5347
BAŞKAN AKSU,” İNSAN ODAKLI ÇALIŞIYORUZ''
Tarih: 6.2.2016  Okunma Sayısı: 869
BAŞKAN AKSU, TAŞERON İŞÇİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 1024
HEYELANLI BÖLGEYE DUVARLI ÖNLEM
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 968
YOL VE MERDİVENLERE ACİL MÜDEHALE
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 892
KURUM İÇİ PERSONELLERE EĞİTİM VERİLDİ
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 986
ÜRÜN SOKAK VE ETBAŞOĞLU’NDA ÇALIŞMA
Tarih: 4.2.2016  Okunma Sayısı: 972
BELEDİYE MECLİSİ ŞUBAT AYI 1.TOPLANTISI YAPILDI
Tarih: 3.2.2016  Okunma Sayısı: 1479
MARATON KULÜBÜNDEN AKSU’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Tarih: 3.2.2016  Okunma Sayısı: 1082
ANADOLU JET’LE GİRESUN’A AVANTAJ ROTASI
Tarih: 3.2.2016  Okunma Sayısı: 1227
BAŞKAN AKSU; "BİZ BİR EKİBİZ"
Tarih: 2.2.2016  Okunma Sayısı: 972
BELEDİYE EKİPLERİ ŞEHRİN HER YERİNDE
Tarih: 1.2.2016  Okunma Sayısı: 846
GİRESUN’UN GELECEK 50 YILLIK SU İHTİYACI PLANLANIYOR
Tarih: 1.2.2016  Okunma Sayısı: 1129
GİRESUN OTOGARI’NA GÜNDE 150 ARAÇ GİRİYOR
Tarih: 1.2.2016  Okunma Sayısı: 828
 
Daha Eski  Haberler
Dark BAŞKAN AKSU, TİCARET BORSASI MECLİS TOPL...
Dark YÜREK TAKIMI’NIN “ANDIR GALSIN” OYUNUNA ...
Dark GİRESUN MERKEZ NÜFUSU 107.075 KİŞİ OLDU
Dark MAKİNE İKMAL MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ PROJE
Dark YÜREK TAKIMI YENİ OYUNLA SAHNEDE
Dark KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Dark YÜKSEK KESİMLERDE KAR 1 METREYİ AŞTI
Dark KARLA MÜCADELE ARALIKSIZ SÜRÜYOR
Dark BELEDİYE İŞ SENDİKASI İLE 2 YILLIK SÖZLE...
Dark YILIN İLK THM KONSERİNE YOĞUN İLGİ
Dark YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Dark SOSYAL BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Dark GOUPİL GİRESUN’U TEMİZLİYOR
Dark YAZICI SOKAK’TA KANALİZASYON ÇALIŞMASI
Dark 25 KM'LİK KANAL TEMİZLİĞİ BAŞLADI
Dark SANAYİ SİTESİ’NDE YAĞMURSUYU HAT ÇALIŞMA...
Dark SAĞLIK BİRİMİ 8 BİN HASTAYA HİZMET VERDİ...
Dark BAŞKAN AKSU İLK YARIYI DEĞERLENDİRDİ
Dark BELEDİYEDE MUHTARLIK BİRİMİ KURULDU
Dark BELEDİYE KADIN ERKEK EŞİTLİK KOMİSYONUND...
Dark KARABIÇAK BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Dark YENİYOL’UN DUVARLARI ÇİÇEK AÇACAK
Dark MENFEZLERDE KAPSAMLI ÇALIŞMA
Dark GİRESUN İTFAİYESİ 136 YANGINA MÜDAHALE E...
Dark BELEDİYE MECLİSİ OCAK AYI 2. TOPLANTISI ...
Dark BAŞKAN AKSU "GAZETECİLERE YAPILAN BASKIL...
Dark “ENGELLERİ BİRLİKTE AŞIYORUZ”
Dark İNSAN DERGİSİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELER...
Dark BELEDİYE HAL MÜDÜRÜ ARKADAŞLARI TARAFIND...
Dark HAL MÜDÜRÜ YILMAZ'I KAYBETTİK
Dark BELEDİYE MECLİSİ OCAK AYI TOPLANTISI YAP...
Dark BAŞKAN AKSU; “AFET YAŞADIK BUNUN SİYASET...
Dark KARLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR
Dark KAR MERKEZ’DE 75 CM KAYADİBİ’DE 145 CM Ö...
Dark BELEDİYE SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI
Dark GİRESUN BELEDİYESİ 24 SAAT KAR NÖBETİNDE...
Dark 2015 YILINDA GİRESUN BELEDİYESİ
Dark BAŞKAN AKSU YENİ YIL MESAJI YAYINLADI
Dark FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞܒNDEN YOL ÇALIŞMALAR...
Dark BELEDİYE’DEN KAR YAĞIŞI BEKLENTİSİNE ACİ...
Dark GİRESUN OSB’NİN 15 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜ...
Dark AYDINLAR MAHALLESİ’NDE KANALİZASYON HAT ...
Dark YOLLARDA PARKE ÇALIŞMASI
Dark GİRESUN BELEDİYESİ MEMURLARLA 2 YILLIK S...
Dark BELEDİYE TARAFINDAN MEVLİD OKUTULDU
Dark YENİ İMAR YOLLARI AÇILIYOR
Dark EĞİTİME DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR
Dark ALİ ÖZDEMİR SOKAK’TA KANALİZASYON ÇALIŞM...
Dark KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YOLLARI ASFALTLANDI
Dark SELDEĞİRMENİ MAHALLESİ’NE ANLAMLI PROJE
Dark BAŞKAN AKSU, “ KÜÇÜK İŞLETMELER DESTEKLE...
Dark ALINCA SOKAK’TA GENİŞLETME
Dark PERSONELE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ E...
Dark MERKEZ İLÇE YÖNETİMİNDEN AKSU’YA ZİYARET...
Dark DOĞALGAZ SONRASI BAKIM ONARIM ÇALIŞMASI
Dark BAŞKAN AKSU, BALIKÇI ESNAFI İLE BİR ARAY...
Dark AKSU "GİRESUN’DA ÇÖP SORUNU TARİH OLDU"
Dark TAMAMLANAN YOL KENARLARINA KALDIRIM YAPI...
Dark BAŞKAN AKSU’DAN GERÇEK NÜFUSUMUZU ORTAYA...
Dark CUMHURİYET MEYDAN’INDA İNCELEME
Dark ASFALT EKİBİ HAFTASONU AKSU MAHALLESİ’ND...
Dark BAŞKAN AKSU’DAN GİRESUNSPOR’A PRİM DESTE...
Dark BAŞKAN AKSU, "ÖRGÜTLÜ YAPIYI DESTEKLİYOR...
Dark BAŞKAN AKSU’DAN 26 EVLERDE İNCELEME
Dark YENİ YAĞMURSUYU HATLARI YAPILIYOR
Dark DİSK EĞİTİM DAİRE BAŞKANI, BAŞKAN AKSU’Y...
Dark BELEDİYE MECLİSİ 2015 YILININ SON TOPLAN...
    
 

GİRESUN BELEDİYESİ
İletişim Tel: 444 4 028  //  E-posta : basin@giresun.bel.tr   2012 © Giresun Belediyesi. Bütün Hakları Saklıdır.