AKSU, BRÜKSEL'DE ŞEFFAF BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI
Haber Tarihi: 25.06.2014   Okunma Sayısı: 1984

Avrupa Bölgeler Komitesi bünyesindeki Türkiye ile Çalışmalar Grubu 2014 yılı Brüksel toplantısı 24 Haziran 2014 Bölgeler Komitesi ev sahipliğinde gerçekleşmiştir.

Avrupa Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışmalar Grubu Başkanı Heinz Lehman’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantının Birinci Oturumunda “ AB- Türkiye İlişkileri, son gelişmeler ve yerel idareler üzerindeki etkileri”, İkinci oturumda ise “ İyi yönetişim, şeffaflık, yerel ve bölgesel düzeyde ve hesap verebilirlik” konuları ele alındı.

Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Genel Sekreteri Onur Eryüce’nin Brüksel temaslarında eşlik ettiği Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Türkiye Çalışmalar Grubu toplantısında bir sunum gerçekleştirmiştir.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu konuşmasına Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu’nun 2014 yılı Türkiye toplantısını Karadeniz bölgesinde, Giresun’da düzenlemek konusunda davetini yineleyerek başladı.

Aksu “1.5 senedir davetimizi yapıyoruz, bir sonraki toplantının ev sahipliğimizde düzenlenmesini temenni ediyorum. Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’ne de Avrupa Birliği ve Bölgeler Komitesi ile kurduğumuz temaslardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu toplantılar yoluyla yerel yönetimler düzeyinde AB ve Türkiye birbirini daha iyi tanıyabilir diye düşünüyorum” dedi.

Aksu konuşmasında Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi ve şunları kaydetti: “AB sürecinde tünelin ucu gözükmüyor algısı oluştu, Türkiye halkı bezmiş durumda. 52 yıl adaylık süreci çok uzun bir süreç, halk sabırsızlanıyor, AB’ye nasılsa giremeyeceğiz kaygıları başladı, AB üyeliğine inanmışlık oranı düşmeye başladı. AB konusunda artık 5 yıl- 10 yıl içinde şunlar yapılmalı denilip bu adaylık sürecinin üyelikle sonlanması lazım, çünkü halkta sürece inanç konusunda hızla bir düşüş var. Müzakere fasılları tabii ki açılacak, iyileşen koşullar var, ancak eksik olduğumuz noktalar da var.”

İyi yönetim için hukukun herkese uygulanması gerektiğine dikkat çeken Başkan Aksu, “17 Aralık hukukun herkese lazım olduğunu gösterdi, 2010 Referandumunda bazı hatalar yapıldığını gösterdi. Anayasa Mahkemesi’ne, hukuka ciddi saygımız olması gerektiğini gösterdi. Hem hükümetin hem de muhalefet partilerinin hukukun AB standartlarına gelmesi için çaba göstermesi gerekli. Belediyelerimiz üzerinde de çeşitli denetim mekanizmaları mevcut. Sayıştay denetliyor, yargı denetliyor. Ancak bizim aklanmamız sadece oyla olmamalı, aklanma yargıda olmalı. Meclis’te 4 bakanımızın yolsuzluk soruşturması konusu var. 30 Mart aklanma operasyonu değildir, seçimdir, herkes mahkemelerde aklanmalı” şeklinde konuştu.

Başkan Aksu Türkiye’deki yerel yönetimlerin, belediyelerin durumu hakkında da Bölgeler Komitesi üyelerine bilgi verdi;

Aksu “Büyükşehir yasası, çok tartışılmadan yasalaştı. Bu yeni yasanın yerel yönetimler açısından iyi olduğu ya da olmadığı konusunda farklı görüşler var. Koşullar ve yerel yönetimlerin ihtiyaçları tartışılmadan, danışılmadan yasalaştı. Türkiye’de yerel yönetimler hala çok güçlü değil. AB ile kıyasladığımızda, belediyelerimiz çok daha güçsüz. Kararlar merkezden alınıyor, merkezi hükümet Ankara’dan idare ediyor. Bakanlar, merkezi idareler, atanmış valiler, yerel yönetime dahil oluyor, yerelleşme oturmamış durumda. Türkiye’deki merkeziyetçi anlayış devam etmekte. Bazı gelişmeler
olsa da, genel olarak merkeziyetçilik devam ediyor. Sokağı yapan belediyelerdir, ancak o sokağın trafiğe açılıp açılmayacağını belirleyen valilik ve onun 7 kuruluşudur. Belediyelerin yetkilerini düzenlemek konusunda eksik kanunlar var. Yerel yönetimlerle ilgili yasaların çıkarılması yerel yönetimlerin güçlenmesi gerekiyor. Merkezden yönetilen şehirler çok katılımcı olamıyor, şehrin sorunlarını çözmekte etkin olamıyor.”

Konuşmasında yerel yönetimde kapsayıcılık ve çoğulculuğun önemi üzerinde duran Başkan Aksu “Ben iki donem üst üste %46.5 ile belediye başkanı seçildim, ancak %53.5’lik oy vermeyen kesim var, bizim için onlar da çok önemli. Demokrasi sadece çoğunluğun hakları değil, yasakçı olmadan, kendisinden olmayana da hak veren saygı duyan bir anlayıştır” yorumunda bulundu.

Başkan Aksu yerel yönetimlerle ilgili yetki ve bütçe sıkıntılarında da şunları dile getirdi. “Kanundan kaynaklanan sıkıntılar var. Örneğin şehrin içinde 3 dolgu alanı var. Belediye tarafından bu alanlara park yapılması için 4 yıldır uğraşıyorum ancak mahkemeye verildi, park yapılamadı. Belediye başkanlarının çok daha güçlü olması lazım. Elbette denetimlerin olması gerekli. Ancak yereldeki hizmetin yetkisi de seçilmiş yerel yöneticilerde olmalı. Soma’da yaşanan acı olay da gösterdi ki, sendikasızlaşma artıyor, hızla hizmet iş alımı kanalları ile taşeronlaşma artıyor, örgütlü işçi yapısı azalıyor, bunların sonunun gelmesi lazım. Ayrıca mahalli idarenin yetki sıkıntıları var, 1999-2004 yıllarında meclis üyesi ve başkan vekili olarak görev yaptım, 15 yıldır belediyecilik yapıyorum. Hızla bazı kanunlar değişiyor ama çok eksiklikler var yasal düzenlemelerin bir an önce olması lazım”.

Aksu, Yerel yönetimde şeffaflığın önemine de değinerek, Giresun Belediyesi’nin tüm meclis toplantılarının Belediyenin internet sitesinden canlı yayınlandığı ve şeffaflıkla izlendiği bilgisini vermiş ve halka sormanın, danışmanın, belediyelerin normal görevi olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de şehirleşme ve sorunları hakkında da bilgi veren Sayın Başkan Aksu “Türkiye’de şehirleşme var ama şehirleşme tarihi yok, şehirleşme bizde 150-200 yıldır var, sonuç olarak da altyapı sorunları çıkıyor. Bizde önce yapılaşma olur, sonra altyapı çalışmaları olur. 2009 yılında, yeni belediye başkanı seçilmiş iken son 60 yılın en büyük sel afetini yaşadım. Altyapı çalışmalarına yöneldim. Altyapıda ciddi problem var, belediyeciliğin görevi alt yapıdan başlamalı. Belediyelerin bu konudaki faaliyetleri düzenlenmeli, Türkiye’de özellikle küçük belediyelerimizde arıtma tesislerimiz eksik, kanalizasyon yok, su kullanımında hala kaçaklar var, dünyanın ve ülkemizin kaynaklarını daha iyi kullanmak için yasal düzenlemelerin yapılması şart” ifadelerini kullandı.

Başkan Kerim Aksu, Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışmalar Grubu üyelerine, bir sonraki toplantıyı Giresun Belediyesi ev sahipliğinde yapmak konusundaki davetini tekrarlayarak konuşmasını tamamladı.

Diğer Haberler
DİJİTAL KANALLARI EN İYİ KULLANAN BAŞKANLAR
Tarih: 7.2.2016  Okunma Sayısı: 5294
BAŞKAN AKSU,” İNSAN ODAKLI ÇALIŞIYORUZ''
Tarih: 6.2.2016  Okunma Sayısı: 848
BAŞKAN AKSU, TAŞERON İŞÇİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 992
HEYELANLI BÖLGEYE DUVARLI ÖNLEM
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 944
YOL VE MERDİVENLERE ACİL MÜDEHALE
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 862
KURUM İÇİ PERSONELLERE EĞİTİM VERİLDİ
Tarih: 5.2.2016  Okunma Sayısı: 968
ÜRÜN SOKAK VE ETBAŞOĞLU’NDA ÇALIŞMA
Tarih: 4.2.2016  Okunma Sayısı: 951
BELEDİYE MECLİSİ ŞUBAT AYI 1.TOPLANTISI YAPILDI
Tarih: 3.2.2016  Okunma Sayısı: 1441
MARATON KULÜBÜNDEN AKSU’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Tarih: 3.2.2016  Okunma Sayısı: 1054
ANADOLU JET’LE GİRESUN’A AVANTAJ ROTASI
Tarih: 3.2.2016  Okunma Sayısı: 1192
BAŞKAN AKSU; "BİZ BİR EKİBİZ"
Tarih: 2.2.2016  Okunma Sayısı: 957
BELEDİYE EKİPLERİ ŞEHRİN HER YERİNDE
Tarih: 1.2.2016  Okunma Sayısı: 824
GİRESUN’UN GELECEK 50 YILLIK SU İHTİYACI PLANLANIYOR
Tarih: 1.2.2016  Okunma Sayısı: 1104
GİRESUN OTOGARI’NA GÜNDE 150 ARAÇ GİRİYOR
Tarih: 1.2.2016  Okunma Sayısı: 808
 
Daha Eski  Haberler
Dark BAŞKAN AKSU, TİCARET BORSASI MECLİS TOPL...
Dark YÜREK TAKIMI’NIN “ANDIR GALSIN” OYUNUNA ...
Dark GİRESUN MERKEZ NÜFUSU 107.075 KİŞİ OLDU
Dark MAKİNE İKMAL MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ PROJE
Dark YÜREK TAKIMI YENİ OYUNLA SAHNEDE
Dark KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Dark YÜKSEK KESİMLERDE KAR 1 METREYİ AŞTI
Dark KARLA MÜCADELE ARALIKSIZ SÜRÜYOR
Dark BELEDİYE İŞ SENDİKASI İLE 2 YILLIK SÖZLE...
Dark YILIN İLK THM KONSERİNE YOĞUN İLGİ
Dark YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Dark SOSYAL BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Dark GOUPİL GİRESUN’U TEMİZLİYOR
Dark YAZICI SOKAK’TA KANALİZASYON ÇALIŞMASI
Dark 25 KM'LİK KANAL TEMİZLİĞİ BAŞLADI
Dark SANAYİ SİTESİ’NDE YAĞMURSUYU HAT ÇALIŞMA...
Dark SAĞLIK BİRİMİ 8 BİN HASTAYA HİZMET VERDİ...
Dark BAŞKAN AKSU İLK YARIYI DEĞERLENDİRDİ
Dark BELEDİYEDE MUHTARLIK BİRİMİ KURULDU
Dark BELEDİYE KADIN ERKEK EŞİTLİK KOMİSYONUND...
Dark KARABIÇAK BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Dark YENİYOL’UN DUVARLARI ÇİÇEK AÇACAK
Dark MENFEZLERDE KAPSAMLI ÇALIŞMA
Dark GİRESUN İTFAİYESİ 136 YANGINA MÜDAHALE E...
Dark BELEDİYE MECLİSİ OCAK AYI 2. TOPLANTISI ...
Dark BAŞKAN AKSU "GAZETECİLERE YAPILAN BASKIL...
Dark “ENGELLERİ BİRLİKTE AŞIYORUZ”
Dark İNSAN DERGİSİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELER...
Dark BELEDİYE HAL MÜDÜRÜ ARKADAŞLARI TARAFIND...
Dark HAL MÜDÜRÜ YILMAZ'I KAYBETTİK
Dark BELEDİYE MECLİSİ OCAK AYI TOPLANTISI YAP...
Dark BAŞKAN AKSU; “AFET YAŞADIK BUNUN SİYASET...
Dark KARLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR
Dark KAR MERKEZ’DE 75 CM KAYADİBİ’DE 145 CM Ö...
Dark BELEDİYE SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI
Dark GİRESUN BELEDİYESİ 24 SAAT KAR NÖBETİNDE...
Dark 2015 YILINDA GİRESUN BELEDİYESİ
Dark BAŞKAN AKSU YENİ YIL MESAJI YAYINLADI
Dark FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞܒNDEN YOL ÇALIŞMALAR...
Dark BELEDİYE’DEN KAR YAĞIŞI BEKLENTİSİNE ACİ...
Dark GİRESUN OSB’NİN 15 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜ...
Dark AYDINLAR MAHALLESİ’NDE KANALİZASYON HAT ...
Dark YOLLARDA PARKE ÇALIŞMASI
Dark GİRESUN BELEDİYESİ MEMURLARLA 2 YILLIK S...
Dark BELEDİYE TARAFINDAN MEVLİD OKUTULDU
Dark YENİ İMAR YOLLARI AÇILIYOR
Dark EĞİTİME DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR
Dark ALİ ÖZDEMİR SOKAK’TA KANALİZASYON ÇALIŞM...
Dark KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YOLLARI ASFALTLANDI
Dark SELDEĞİRMENİ MAHALLESİ’NE ANLAMLI PROJE
Dark BAŞKAN AKSU, “ KÜÇÜK İŞLETMELER DESTEKLE...
Dark ALINCA SOKAK’TA GENİŞLETME
Dark PERSONELE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ E...
Dark MERKEZ İLÇE YÖNETİMİNDEN AKSU’YA ZİYARET...
Dark DOĞALGAZ SONRASI BAKIM ONARIM ÇALIŞMASI
Dark BAŞKAN AKSU, BALIKÇI ESNAFI İLE BİR ARAY...
Dark AKSU "GİRESUN’DA ÇÖP SORUNU TARİH OLDU"
Dark TAMAMLANAN YOL KENARLARINA KALDIRIM YAPI...
Dark BAŞKAN AKSU’DAN GERÇEK NÜFUSUMUZU ORTAYA...
Dark CUMHURİYET MEYDAN’INDA İNCELEME
Dark ASFALT EKİBİ HAFTASONU AKSU MAHALLESİ’ND...
Dark BAŞKAN AKSU’DAN GİRESUNSPOR’A PRİM DESTE...
Dark BAŞKAN AKSU, "ÖRGÜTLÜ YAPIYI DESTEKLİYOR...
Dark BAŞKAN AKSU’DAN 26 EVLERDE İNCELEME
Dark YENİ YAĞMURSUYU HATLARI YAPILIYOR
Dark DİSK EĞİTİM DAİRE BAŞKANI, BAŞKAN AKSU’Y...
Dark BELEDİYE MECLİSİ 2015 YILININ SON TOPLAN...
    
 

GİRESUN BELEDİYESİ
İletişim Tel: 444 4 028  //  E-posta : basin@giresun.bel.tr   2012 © Giresun Belediyesi. Bütün Hakları Saklıdır.